pondelok 13. augusta 2012

Cestoviny - pasta

Cestovina je jedlo vyrobené z nekysnutého cesta pomocou múky, vody a alebo vajec.

Vznik cestovín sa datuje do doby pred Kristom. Prvé zmienky pochádzajú z Grécka, kde koláčové cesto usušili na slnku, potom natrhali na kúsky a uvarili. Rimania sa tohto nápadu chytili a zdokonalili ho tým, že cesto nakrájali na rovnaké pásiky, ktoré nazývali laganon, čo zrejme súvisí s dnešným názvom lasagne. Prvé cestoviny sa vyrábali doma. Prvé továrne na cestoviny začali vznikať až v 17 storočí v Taliansku.

Zloženie

Základné suroviny sú múka(pšeničná) a voda. Cestoviny môžu byť bezvaječné, bez pridania vajíčka, jednovaječné, dvojvaječné, podľa chuti až viacvaječné. Sú výborným zdrojom sacharidov. Celozrnné cestoviny z celozrnnej múky obsahujú navyše minerály a vitamín B. Vaječné zasa obsahujú vitamín A.

Druhy

Špagety sú asi najznámajším druhom. Sú dlhé tvarom podobné špagátikom. nedajú sa plniť a preto sú vhodné k omáčkam, známe su Bolognese špagety. Podľa etikety sa špagety jedia vidličkou, pre tých menej skúsených je povolená lyžička, na ktorú si nakrútime pomocou vidličky špagety a celé vložíme do úst.
Trubičky majú tvar kratších dutých rúrok na krajoch skrojených do šikma. Sú suté, ale nie sú vhodné na plnenie, výborne sa hodia k omáčkam.
Makaróny sú podobné penne, sú však väčšie a širšie. Podobajú sa našim kolienkam, len narozdiel od nich sú rovné.
Maltagliati sú cestoviny nepravidelného tvaru.
Rigatoni sú rovnaké ako penne, ale majú rovné konce. Majú vrúbkový povrch.
Fettucine sú široké rezance, asi 3-5mm. Výborne sa hodia k smotanovej omáčke s hubami.
Pappardelle sú podobné ako Fettucine, sú to do klbka stočené rezance široké asi 1 cm. Majú buď hladký alebo zvlnený okraj.
Tagliatelle sú široké dlhé rezance stočené do tvaru hniezda. Servírujú sa podobne ako špagety a jedia sa taktiež natáčaním na vidličku.
Lasagne sú pláty s rozmermmi 2,5x8 cm. Prekaldajú sa plnkou, mäsovou alebo zeleninovou a potreté bešamelom sa zapekajú.
Linguine sú prechodom medzi špagetami a lasagnami. Hovorí sa im aj jazýčky. Sú širšie ako špagety ale užšie ako lasagne.
Farfalle (mašličky) majú tvar mašličiek alebo motýlikov. Sú vhodné k omáčkam, ale aj na zapekanie. Vyrábajú sa z tvrdej pšenice.
Fusilli (vretená) majú tvar vretien. Často sa podávajú k darom mora.
Cavatappi majú tvar špirály. Sú duté a preto veľmi vhodné k omáčkam.
Stelline majú tvar hviezdičiek a používajú sa do polievok.
Coralli majú tavr trubičiek a používajú sa do polievok.
Tortellini majú tvar stočených taštičiek, pripomínajú tvarom slimáčikov. Ich tvar je inšpirovaný Venušiným pupkom. Sú plnené rôznymi plnkami, napríklad mäsovou.
Ravioli sú cestoviny v tvare štvorca. Sú plnené. Pri servírovaní sa posýpajú nastrúhaným parmezánom.
Canelloni majú tvar závitkov. Bývajú plnené najmä mäsovou plnkou. Sú vhodné na zapekanie.
Cappelleti majú tvar klobúčikov a používajú sa ako plnené.
Fagotini majú tvar uzlíka. Sú plnené. Vyrábajú sa v rôznych farbách.
Pirohy sú cestoviny, ktoré nepochádzajú z Talianska, ale sú to tradičné slovenské cestoviny. bývajú plnené sladkými plnkami, napr. lekvárom, makom, tvarohom... alebo slanými, napr. bryndzou.

Foto: © Späth Chr.

Foto: © Späth Chr.
Foto na titulke: © Mathias Braux
Zdroj: wikipedia

0 komentárov:

Zverejnenie komentára